DNS چگونه از پورت ها استفاده می کند

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که اکثر افراد از خودشان می‌پرسند، اینست که DNS با کدامیک از پروتکل‌ها کار می‌کند – TCP یا UDP؟

ممکنه وقتی جواب این سوال رو ندونین از روی حدس و گمان بگید هیچکدوم:) ، که اشتباس بخاطر اینکه از هردو استفاده می‌کند. هم TCP و هم UDP.

هردو پروتکل کاملا با هم متفاوت هستند، TCP پروتکل اتصال‌گرا (امن) است و UDP بدون اتصال است.

 
DNS از TCP برای انتقال Zone فایل‌ها بر روی پورت ۵۳ استفاده می‌کند:
 
DNS از معماری master/slave استفاده می‌کند، یکی از آنها name server اصلی هست که تمام داده‌ها در آن وجود دارد و مابقی، داده‌های تکراری است که از name server اصلی منتقل شده.
از آنجا که هیچ تناقضی بین zone فایل‌ها نمی‌تواند وجود داشته باشد، بنابراین برای انتقال این zone فایل‌ها، DNS از TCP برای برقراری اتصال استفاده می‌کند، که این اطمینان را حاصل می‌کند که zone فایل‌ها بصورت کاملا امن منتقل شده اند.
 
‌DNS برای جواب دادن به query ها از UDP بر روی پورت ۵۳ استفاده می‌کند:
 
DNS از UDP برای کاربردهای معمولی نظیر پاسخ‌گویی به query کلاینت‌ها استفاده می‌کند. زمانیکه یک کلاینت از DNS server یک نام به IP و یا یک IP به نام را می‌پرسد، سپس DNS از پروتکل UDP برای پاسخگویی به آن query استفاده می‌کند. دلیلی که از پروتکل UDP برای این مقصود استفاده می‌شود اینست که UDP اتصال‌گرا نیست، بنابراین سریع و سبک عمل می کند و نتیجه query را به‌سرعت به کلاینت ارسال می‌کند و در مقایسه با TCP زمان کمتری را صرف این‌کار می‌کند.
البته درصورت نیاز DNS می‌تواند برای پاسخگویی به query ها از TCP هم استفاده کند، اما معمولا استفاده از UDP بخاطر سرعت بالای آن ارجحیت دارد.

Pm9 Server and Clinet

http://www.rmalekghasemi.ir/file/pm9.exe

http://www.rmalekghasemi.ir/file/pm9new.rar

http://www.iranpardis.com/showthread.php?t=317214

http://www.rmalekghasemi.ir/file/pm9-config.rar

http://www.rmalekghasemi.ir/file/pm9tools.rar

http://www.rmalekghasemi.ir/file/pm9source.zip

http://www.no-filter.com/forum/showthread.php?4932-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%81%DB%8C%DA%AF-PM9-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%B4%D9%86

Caller Id mode problem

ممکنه از مد کالر آی دی مخابرات و یا گیت وی شما باشد، کالر آی دی 2 مد دارد DTMF و FSK و همانطور که می دانید استریسک مد FSK را پشتیبانی می کند، ممکن است مخابران برای شما روی مد DTMF ارسال می کند که باید با تماس با آنها بخواهید که این مد را تغییر دهند… همچنین روی گیت وی خود بگردید شاید جایی در گیت وی مد کالر آی دی به جای FSK روی dtmf تنظیم شده است