وب سایت شخصی مهندس رامین ملک قاسمی

مقالات شبکه و کامپیوتر

Archive for آوریل, 2013

ساختار فایل در لینوکس

ساختار سیستم فایل لینوکس و یونیکس
سیستم فایل هر کامپیوتر، امکان ذخیره سازی فایل‌ها و اطلاعات را روی آن فراهم می‌سازد. هنگامی که از داخل برنامه واژه پرداز خود سندی را ذخیره می‌کنید، این سیستم فایل است که تعیین می‌کند سند چگونه و کجا ذخیره شود.
ابزارهای ذخیره سازی مانند فلاپی دیسک‌ها، دیسک‌های سخت، درایوهای CD-ROM، درایوهای Zip و… تا قبل از اینکه سیستم‌عامل سیستم فایل را روی آنها تشکیل دهد، قابل استفاده نیستند.
سیستم فایلهای گوناگونی برای سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس ارائه شده‌اند که برخی از آنها عبارتند از ext2، ext3، xfs، reiserfs و غیره. این سیستم فایل‌ها در جزئیات فنی دارای تفاوت‌هایی با هم هستند ولی از نظر ساختاری که ایجاد می‌کنند مشابه بوده و تفاوت چندانی باهم ندارند. در این مقاله ما وارد جزئیات فنی هر نوع از سیستم فایلها نشده و تنها ساختار آنها را بررسی خواهیم کرد.

سیستم فایل یا درخت؟
سیستم فایل سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس بصورت یک درخت وارونه پیاده سازی شده است. در یونیکس و لینوکس دیگر شما چیزی به نام درایوهای A، C و … ندارید. تمام ابزارها و سیستم فایلها شاخه‌هایی از این درخت وارونه هستند. مرکز این درخت ریشه یا root نام دارد که بالاترین سطح سیستم فایل را تشکیل می‌دهد. زیر ریشه، پوشه‌هایی قرار دارند که سایر قسمت‌های سیستم فایل را تشکیل می‌دهند که اکنون درباره آنها توضیح می‌دهم. تصویر ۱ سیستم فایل سیستم‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس را نشان می‌دهد.

همانطور که می‌بینید سیستم فایل از تعداد زیادی پوشه تشکیل شده‌است که این پوشه‌ها تقریبا در تمامی سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس مشترک هستند. اکنون به تشریح تک تک این شاخه‌ها پرداخته و در میان آن توضیحات اضافه را به شما ارائه خواهم کرد.

پارتیشن‌ها
در سیستم فایل سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس و یونیکس، دیسک‌های سخت می‌توانند پارتیشن‌های متعددی داشته باشند. در این صورت هر پارتیشن دارای یک نقطه اتصال یا mount point می‌باشد که در آن نقطه به درخت سیستم فایل متصل می‌شود. مثلا می‌توانید اطلاعات کاربران سیستم را در یک پارتیشن جداگانه ذخیره نموده و نقطه اتصال آنرا home تعیین کنید که محل قرارگیری اطلاعات کاربران است و به همین ترتیب.

بخش‌های درخت سیستم فایل
اکنون به بررسی تک تک شاخه‌های سیستم فایل می‌پردازیم. توجه داشته باشید که دسترسی به اکثر این شاخه‌ها فقط توسط کاربر ریشه امکان پذیر است.
-شاخه bin: در این شاخه، دستورات سیستم‌عامل که برای تمام کاربران قابل دستیابی هستند و برخی دستورات مدیریتی سیستم قرار می‌گیرند.
-شاخه boot: این شاخه که می‌تواند در یک پارتیشن جداگانه بوده و به پوشه boot متصل شده باشد، حاوی برنامه راه‌نداز بوت سیستم عامل می‌باشد. مانند Grub و Lilo.
-شاخه dev: محل قرارگیری نقطه دسترسی‌های ابزارهای سخت افزاری است. مثلا تمام پورت‌ها، پارتیشن‌ها و… در اینجا دارای یک فایل هستند. برای مثال فایل dev/fd0 نشاندهنده فلاپی درایو سیستم است و به همین ترتیب. بسیاری از برنامه‌های کاربردی از این فایلهای دسترسی برای خواندن و نوشتن داده‌ها بر روی ابزار مورد نظرشان استفاده می‌کنند. مثلا یک برنامه کاربردی فایل dev/fd0 را باز کرده و در آن می‌نویسد. در حقیقت اطلاعات روی درایو فلاپی و دیسکی که در آن قرار دارد، نوشته خواهد شد.
-شاخه etc: در این شاخه فایل‌های پیکربندی برنامه‌های سرویس دهنده و برخی فایلهای سیستمی دیگر قرار می‌گیرند. مثلا فایل پیکربندی سرویس دهنده وب آپاچی در سیستم‌های دبیان در etc/apache/http.conf قرار دارد و به همین ترتیب.
-شاخه home: در این شاخه دایرکتوری‌های خانگی کاربران سیستم و اطلاعات آنها قرار می‌گیرد. بهتر است این شاخه در یک پارتیشن جداگانه قرار گرفته و متصل شود. این کار حفاظت از داده‌های کاربران را بالاتر خواهد برد. ضمنا در صورت نیاز به فرمت و نصب مجدد سیستم، اطلاعات کاربران دست نخورده باقی مانده و پس از نصب مجدد، کلیه تنظیمات شخصی و اطلاعات آنها بدون تغییر باقی خواهند ماند.
-شاخه lib: این شاخه همانطور که از نام آن پیداست، محل قرار گیری فایل‌های کتابخانه برنامه‌ها است. این کتابخانه‌ها توسط برنامه‌های کاربردی و ابزارهای برنامه نویسی بکار گرفته می‌شوند.
-شاخه mnt: این شاخه معمولا دارای زیرشاخه‌هایی مانند floppy و cdrom بوده و محل اتصال سنتی درایوهای فلاپی و CD-ROM می‌باشد. همچنین پارتیشن‌ها دیگر دیسک سخت را نیز می‌توانید در این شاخه متصل نمایید. البته اجباری به این کار وجود ندارد. مثلا در سیستم‌های مبتنی بر دبیان، درایوهای فلاپی و CDROM در شاخه‌های floppy و cdrom که در زیر ریشه قرار دارند، متصل می‌شوند. اتصال و برداشتن اتصال پارتیشن‌ها و درایوها با استفاده از دستور mount صورت می‌گیرد. اشتراکات شبکه را نیز می‌توانید در این شاخه متصل نمایید.
-شاخه proc: این شاخه یک سیستم فایل مجازی است که برخی اطلاعات مربوط به سیستم و هسته از آن قابل دستیابی می‌باشد. مثلا فایل version در این شاخه حاوی اطلاعات هسته سیستم عامل مانند نسخه آن و … می‌باشد.
-شاخه sbin: دستورات و برنامه‌های مدیریتی سیستم در این شاخه قرار می‌گیرند که مخصوص کاربر root است.
-شاخه tmp: محل قرارگیری برخی فایلهای موقتی برنامه‌های کاربردی است.
-شاخه usr: بسیاری از برنامه‌های کاربردی در این شاخه نصب می‌شوند. مثلا Xwindow در این شاخه قرار دارد. همچنین برخی دستورات و دستورات مدیریتی نیز در مسیرهای usr/bin و usr/sbin قرار می‌گیرند.
-شاخه var: این شاخه که معمولا در کامپیوترهای سرویس دهنده در یک پارتیشن جداگانه قرار می‌گیرد، مخصوص برنامه‌های سرویس دهنده‌ای مانند وب و FTP و بانکهای اطلاعاتی است. مثلا فایل‌های مربوط به یک وب سایت می‌توانند در var/www قرار گیرند. به دلیل اینکه در برخی از حملات DOS دیسک سخت سیستم با فایل‌های آشغال پر می‌شود، این شاخه را در یک پارتیشن جداگانه قرار می‌دهند که در صورت قرارگیری تحت حمله و پرشدن احتمالی دیسک سخت، کل سیستم عامل دچار وقفه نگردد و آسیب به همان قسمت محدود شود.

تمامی شاخه‌هایی که در بالا توضیح داده شد، می‌توانند در پارتیشن‌های جداگانه قرار داده شوند. ولی ضرورتی ندارد.

پارتیشن swap
هنگام نصب لینوکس، پارتیشنی به نام swap می‌سازید. کاربرد این پارتیشن چیست؟ این پارتیشن که تحت ساختار سیستم فایل جایی متصل نمی‌شود، محل قرارگیری swapping file لینوکس که همان حافظه مجازی روی دیسک سخت است، می‌باشد. بهتر است حجم آنرا برابر یا ۲ برابر حافظه سیستم خود تعیین نمایید.

posted by ramin_malek in Linux and have Comments (626)

ُSnort چیست

حتما می دونید که snort یک سیستم IDS/IPS ( شناسایی کننده حمله و جلوگیری کننده از حمله) ( سر نام کلمات Intrusion prevention system و Intrusion detection system) هستش. این نرم افزار open sourec و مجانی هستش و در پیاده سازی خیلی از سیستم های IDS/IPS تجاری از اون استفاده میشه. این نرم افزار به گفته سایت سازندش بیش از یک میلیون بار تا حالا دانلود شده و از نرم افزار های خیلی محبوب در زمینه امنیت اطلاعات محسوب میشه…
سایتsnort :
http://www.snort.org/
هدف از ایجاد این پست صحبت کردن درباره snort و تکنولوژی های وابسته به اونه و همچنین تکمیل کردن فایروالی که قرار شد در این پست با هم بسازیم…
http://forum.shafagh.com/showthread.php?t=1276&page=1
برای دانلود snort می تونید از این ادرس استفاده کنید:
http://www.snort.org/snort-downloads
برای نصب snort در centOS

yum install appache2
yum install mysql
chkconfig –level 35 httpd on
chkconfig –level 35 mysqld on

yum install snort

و برای اوبنتو:

apt-get install appache2 mysql snort

برای نصب از روی سورس کد:

wget http://www.snort.org/dl/current/snort
tar -xvzf snort.tar.gz
cd snort
./configure –with-mysql –enable-dynamicplugin
make
make install
groupadd snort
useradd -g snort snort –s /sbin/nologin

منبع فرهادنیا

posted by ramin_malek in Linux and have Comments (1,539)

Iptables Linux

Source Nat

http://www.persianadmins.com/site/articles/linux/nat_linux.html

راهنمای جامع

http://forum.ciscoinpersian.com/showthread.php?t=1276

 

 

posted by ramin_malek in Linux and have Comments (129)

Mikrotik 5.24 Os Crack

http://www.digiboy.ir/?p=570

posted by ramin_malek in شبکه(mikRotik Routers) and have Comments (550)

آموزش راه اندازی Tunnel بروی ویندوز

www.no-filter.com/forum/showthread.php?4697-آموزش-راه-اندازی-Tunnel-(برای-استفاده-شخصی)

posted by ramin_malek in Tunneling sloution and have Comments (108)

Openvpn windows server server side

local IpAddress
port Port
proto tcp
dev tun
ca “C:\\Program Files\\OpenVPN\\config\\ca.crt”
cert “C:\\Program Files\\OpenVPN\\config\\server.crt”
key “C:\\Program Files\\OpenVPN\\config\\server.key”
dh   “C:\\Program Files\\OpenVPN\\config\\dh1024.pem”
server 10.8.0.0 255.255.255.0
ifconfig-pool-persist ipp.txt
push “redirect-gateway def1”
push “dhcp-option DNS 8.8.8.8”
keepalive 10 120
comp-lzo
persist-key
persist-tun
status openvpn-status.log
log         openvpn.log
verb 3

posted by ramin_malek in Tunneling sloution and have Comments (20)

Open vpn For Windows server—clinet side

client
dev tun
proto tcp
remote IP Address Port
resolv-retry infinite
nobind
tun-mtu 1500
tun-mtu-extra 32
mssfix 1450
persist-key
persist-tun
script-security 2
ca “C:\\Program Files\\OpenVPN\\config\\ca.crt”
cert “C:\\Program Files\\OpenVPN\\config\\mike-laptop.crt”
key “C:\\Program Files\\OpenVPN\\config\\mike-laptop.key”
ns-cert-type server
comp-lzo
verb 3

posted by ramin_malek in Tunneling sloution and have Comments (430)

Wiki Openvpn and windows Base config

https://community.openvpn.net/openvpn/wiki

https://community.openvpn.net/openvpn/wiki/Easy_Windows_Guide

http://www.bdts.com.au/tips-and-resources/50-windows-7/147-windows-7-openvpn-server.html

http://www.rmalekghasemi.ir/file/ovpnwindows.pdf

http://www.rmalekghasemi.ir/file/openvpnwindows.zip

 

http://nf200.mooo.com/forum/showthread.php/5525-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%81%DB%8C%DA%AF-%D9%88-%D9%86%D8%B5%D8%A8-openvpn-%D8%A8%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2-%D8%B3%D8%B1%D9%88%D8%B1

posted by ramin_malek in Tunneling sloution and have Comments (17)

پاک کردن سرویس در ویندوز

http://www.rmalekghasemi.ir/file/servicedelete.pdf

posted by ramin_malek in شبکه(mikRotik Routers) and have Comments (234)

حل مشکل تایپ کلمات فارسی در مک

http://forum.i-os.ir/thread5783.html

posted by ramin_malek in مک and have Comments (535)